700-1000 liternyi vizet iszunk meg egy évben, amit 5-6 hagyományos autómosással el is pazarolunk és még az autóban is kárt tehet.
Gondolkoztál már azon, miközben begördültél egy hagyományos gépi mosóba, hogy amikor tiszta autóval távozol, vajon mennyire károsítottad a környezetedet? Eláruljuk: sajnos nagyon. Világátlagban 144 liter vizet pazarolunk el minden egyes autómosással, ami azt jelenti, hogy már öt-hat alkalommal elhasználjuk egy ember éves ivóvízszükségletét. Ráadásul nagy mennyiségű vegyszer és veszélyes anyag is keletkezik a tisztítás során. A környezetbarát autómosás mégsem lehetetlen, a problémára egy nanotechnológiás rendszer lehet a megoldás.
Környezetbarát autómosás: másfél deci víz is elég
Bár léteznek vízvisszaforgatós autómosók, ez közel sem jelenti azt, hogy nullás a vízszámlájuk a hónap végén. A nanotechnológiás rendszerrel – amely már itthon is elérhető – azonban mindössze másfél deciliter az átlagosan elhasznált vízmennyiség járművenként. A nanotechnológiás hatóanyag be tud úszni a karosszéria és a kosz közé, amit aztán a megfelelő kendővel le lehet törölni róla. Több száz autón tesztelték ezt a környezetbarát autómosás eljárást, ráadásul még a kendők is közel száz alkalommal újrahasznosíthatók.
A hagyományos mosás az autóban is kárt tehet
A legelterjedtebb mosási technikák egyébként sok esetben nemcsak a környezetünkben tesznek károkat, hanem a kocsinkban is. A vizes autómosás lényege, hogy vegyszereket és a nagy mennyiségű víz tehetetlenségét használják fel a kosz eltávolítására. Ezután pedig egy kendővel a tiszta felületet szárazra törlik, aminek következtében létrejön a tiszta fémfelület. A probléma viszont az, hogy nincs rajta védelem, és ha mégis maradt valahol akár egy porszem is, akkor a védtelen rétegen karcol a törlőeszköz. Előfordul, hogy a fémfelületre víz alapon viaszt visznek fel, de ennek az anyagnak pont az a jellemzője, hogy nem oldódik a vízben, ezért csak minimális mennyiség marad meg belőle az autón.
Eddig ebbe bele sem gondoltam 😯